Загальні положення, терміни і визначення

| Предмет: Правила дорожнього руху | Розділ: Методичні розробки | 14 жовтня 2015 |
image 1

Мета заняття:
Навчальна: ознайомити учнів з законом України «Про дорожній рух»,
вивчити загальні положення правил дорожнього руху, терміни та визначення;

Розвиваюча: розвивати в учнів мислення, спостережливість, формувати вміння використовувати отримані знання у повсякденному житті.
Виховна: виховувати зацікавленість до отриманих на уроці знань, культуру руху на дорогах, сумлінність та відповідальність в виконанні ПДР.

Тип уроку: комбінований.

Форма навчальної діяльності: групова.

Методи і методичні прийоми:
інформаційно-рецептивний: подання інформації в готовому вигляді, розповідь, бесіда, ілюстрація.

Тривалість уроку: 45 хв.

Місце проведення: кабінет № 8 «Правила дорожнього руху».

Забезпечення уроку:
навчально-методичне забезпечення: ЗУ «Про дорожній рух», підручник «Правила дорожнього руху» (офіційне видання), плакати з дорожніми знаками, схеми пішохідних переходів, перехресть;
електронні засоби навчання: мультимедійна презентація;
технічне оснащення: комп’ютер, портативний проектор.

Після вивчення теми учень:
повинен знати:

  • основоположні пункти Закону України «Про дорожній рух»;
  • загальні положення Правил дорожнього руху;
  • основні терміни і визначення.

повинен вміти:
  • користуватися Законом України «Про дорожній рух»;
  • аналізувати інформацію і робити висновки;
  • вести конспект.

Структура уроку:

1. Організаційний момент - 2 хв.

2. Повідомлення теми і мети уроку, формування мотивації учіння. – 2 хв.

3. Сприймання та усвідомлення учнями нового навчального матеріалу. – 33 хв.

4. Первинна перевірка засвоєння нових знань. – 5 хв.

5. Підведення підсумків уроку. – 2 хв.

6. Повідомлення та коментування домашнього завдання. – 1 хв.

Перебіг уроку:

1. Організаційний момент:

  • перевірка присутності учнів на уроці;
  • перевірка готовності учнів до уроку.

2. Повідомлення теми і мети уроку, формування мотивації учіння.

З кожним роком зростає інтенсивність автомобільного руху на дорогах. А це, у свою чергу, підвищує відповідальність усіх учасників дорожнього руху: водіїв, пасажирів, пішоходів. Тому великого значення набувають знання правил дорожнього руху й дотримання їх учнями.

Правила дорожнього руху є нормативним документом, який регламентує порядок руху на вулицях і дорогах України. Знання положень Правил допоможе кожному учаснику дорожнього руху безпечно рухатись та правильно орієнтуватись в ситуаціях, що виникають на дорозі щодня. Тому на сьогоднішньому уроці ми почнемо вивчати правила, що потрібні нам як учасникам дорожнього руху.

Сьогодні на уроці ми розглянемо наступні питання:
1. Загальні положення Правил дорожнього руху.

2. Основні терміни і визначення Правил дорожнього руху.


3. Сприймання та усвідомлення учнями нового навчального матеріалу.



1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

ПРАВИЛ ДОРОЖНЬОГО РУХУ

Ці правила відповідно до Закону України «Про дорожній рух» встановлюють єдиний порядок дорожнього руху на всій території України. Інші нормативні акти, що стосуються особливостей дорожнього руху (перевезення спеціальних вантажів, експлуатація транспортних засобів окремих видів, рух на закритій території тощо), повинні ґрунтуватися на вимогах Цих правил.

В Україні встановлено правосторонній рух транспортних засобів (рис. 1.1, 1.2, 1.3)

image 138

image 139

image 140

Рис. 1.1

Рис. 1.2

Рис. 1.3

Ця норма повинна бути засвоєна кожним водієм і пішоходом у першу чергу, оскільки вона є основоположною. У суворій відповідності з цим положенням у нашій державі розробляються конструкції механічних транспортних засобів (світло фар повинне «розкривати праве узбіччя), розташовуються технічні засоби регулювання руху (дорожні знаки, світлофори встановлюються в першу чергу справа), наноситься дорожня розмітка.

Учасники дорожнього руху зобов’язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил, а також бути взаємно ввічливими.

Знання Правил є обов’язковим для кожного учасника дорожнього руху. Чітке виконання їхніх положень сприяє взаємній довірі і повазі, безпечному співіснуванню на дорозі всіх учасників дорожнього руху. Будь-які відхилення від положень Правил можуть призвести до дорожньо-транспортних подій, нанесення збитків майну, нанесення шкоди здоров’ю людей і навіть до людських жертв.

Кожний учасник дорожнього руху має право розраховувати на те, що й інші учасники виконують ці Правила (рис. 1.4).

image 141

Рис. 1.4

Усяка розбіжність із положенням Правил, відхилення від їхніх вимог може порушити встановлений порядок дорожнього руху і створити загрозу для його безпеки, оскільки в цих випадках інші учасники дорожнього руху будуть діяти відповідно до вимог Правил і розраховувати на взаємне дотримання їх будь-якою іншою особою.

З врахуванням характеру порушення Правил і тяжкості їхніх наслідків відповідальність наступає диференційована: за умови наявності причинного зв'язку між фактом порушення Правил і негативними наслідками наступає більш сувора відповідальність.

Наявність цієї норми дозволяє, наприклад, пішоходові розраховувати на те, що за кермом транспортного засобу, що рухається, знаходиться особа, яка вміє керувати транспортним засобом, має спеціальну підготовку і відповідний документ, і що у випадку перетинання траєкторій руху транспортного засобу і пішохода водій цього транспортного засобу буде діяти саме так, як йому передбачено Правилами.

Дії або бездіяльність учасників дорожнього руху та інших осіб не повинні створювати небезпеку чи перешкоду для руху, загрожувати життю або здоров'ю громадян, завдавати матеріальних збитків.

Особа, яка створила такі умови, зобов'язана негайно вжити заходів до забезпечення безпеки дорожнього руху на цій ділянці дороги та вжити всіх можливих заходів до усунення перешкод, а якщо це неможливо, попередити про них інших учасників дорожнього руху, повідомити підрозділ міліції, власника дороги або уповноважений ним орган.

Як приклад бездіяльності може бути ненадання необхідної допомоги потерпілому або неусунення перешкоди на дорозі (не прибраний водієм вантаж, який випав під час його перевезення (рис. 1.5). Акцентуючи увагу на даному питанні, Правила мають основною своєю метою турботу про безпеку людей, збереженню майна. Очевидна і суть цієї вимоги: зобов'язати учасників дорожнього руху і посадових осіб у процесі руху або при його забезпеченні (утримуванні доріг і їхньому облаштуванні) своїми діями прагнути звести виникаючі негативні наслідки до мінімуму.

image 142

Рис. 1.5

|Методичні розробки занять|Читати далі|



^^вверх^^